•

Základná škola 1. – 4.ročník v Jablonci je neplnoorganizovaná ZŠ so spojenými ročníkmi.

Škola sa nachádza v pokojnom prostredí našej obce. Budova školy je prízemná s tromi priestrannými triedami, zborovňou, šatňou a sociálnym zariadením.

Súčasťou školy je uzavretý školský dvor s vysadenou zeleňou. V tesnej blízkosti školy je detská relaxačná záhrada s hojdačkami a preliezkami.

Priemerný počet žiakov navštevujúcich ZŠ je 35.

Takmer všetci žiaci školy majú trvalé bydlisko v obci Jablonec. Po ukončení dochádzky v našej škole žiaci pokračujú v susedných obciach (Budmerice, Cífer).

Pri žiakoch so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa obraciame na odborníkov.

V škole pracuje plne kvalifikovaný kolektív. Dve učiteľky s aprobáciou „Učiteľstvo pre I.stupeň ZŠ“ a dve vychovávateľky v ŠKD. Na dobu určitú prijímame každý školský rok externých vyučujúcich na vyučovanie anglického jazyka a náboženskej výchovy. V rámci projektu Infovek boli všetci pg.pracovníci zaškolení v programe PIRŠ. P.učiteľka  ukončila vzdelávanie MVP na ZŠ. Priebežne sa učiteľky zúčastňujú školení organizovaných MPC v Bratislave. Učitelia využívajú nové metódy a formy práce a individuálne pristupujú k žiakovi.

Spolupráca s rodičmi je dlhodobo na kvalitnej úrovni. Rada školy má 5 členov (1 pg.zamestnanec, 1 nepg.zamestnanec, 2 zástupcovia rodičov, 1 zástupca obecného zastupiteľstva). Rada školy zasadá 4 – 5-krát do roka. Schôdzky rodičov sa uskutočňujú v školskom roku 3-krát. Prvá v septembri – plenárna, ďalšie dve individuálne v 1. a 3.štvrťroku. Podľa potreby riaditeľka zvoláva mimoriadne schôdzky ZRPŠ. Vzhľadom na bližšie kontakty s rodičmi v prostredí malej obce nie sú potrebné častejšie schôdzky ZRPŠ. Rodičia spolupracujú tiež pri organizovaní školských akcií, najmä už tradičnej Vianočnej akadémie (príprava vianočného občerstvenia, výroba suvenírov,...).

Priestorové a materiálno–technické podmienky školy

Budova školy je prízemná s tromi priestrannými triedami, zborovňou, šatňou a sociálnym zariadením. Dve triedy sú využívané na vyučovanie spojených ročníkov, ďalšia trieda slúži pre potreby ŠKD, v zimnom období v dopoludňajších hodinách ako telocvičňa. I keď škola nemá telocvičňu, disponuje s kvalitným telocvičným náradím a pomôckami potrebnými na kvalitný vyučovací proces v oblasti TSV. Za priaznivého počasia využívame predovšetkým pobyt vonku – priestranný školský dvor, miestne umelé a veľké futbalové ihrisko. Obidve triedy sú vybavené výpočtovou technikou, ktorá sa využíva pri výučbe a záujmovej činnosti. Vo výchovno-vzdelávacom procese využívame  interaktívne tabule a PC. Učitelia majú k dispozícii notebooky. Ďalej je tu pianino PETROF, ktoré sa využíva na vyučovanie hudobnej výchovy všetkých ročníkov a záujmovej činnosti.  V obidvoch triedach sú moderné nástenné obrazy a mapy s rôznou tematikou. Škola má vlastnú miestnosť pre činnosť ŠKD, ktorá je priestorovo upravená ako herňa. Táto je vybavená audiovizuálnou technikou (televízor, video, DVD, CD prehrávač) a mnohými modernými hračkami. Všetky triedy sú vybavené moderným nábytkom a majú koberec slúžiaci na oddychovú činnosť žiakov. Výučba vo všetkých predmetoch je kvalitnejšia vďaka moderným pomôckam. V škole je knižnica viac-menej učiteľská, z ktorej majú možnosť si požičiavať detské tituly aj deti. Sociálne zariadenie je hygienicky vyhovujúce. Žiaci našej školy sa stravujú v ŠJ v budove MŠ.

Priestory školy sú esteticky vyzdobené, výzdoba reaguje na aktuálne obdobia. Aktuálne informácie o aktivitách školy sú umiestnené na nástenke v šatni, vo vitríne na vonkajšej stene budovy a na webovej stránke školy. Vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi sú na priateľskej úrovni. Vďaka malému počtu žiakov vládne v škole takmer rodinná atmosféra.